Korekta cen transferowych: kiedy i na jakich warunkach
W przypadku korekty cen z powodów takich jak upust, rabat, zakres zmiany świadczenia dokonuje się na zasadach ogólnych i nie stanowią one korekt cen transferowych, o których mowa w art. 11e CIT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21 lutego 2023 r. (III SA/Wa 1381/22).
Podatnik należy do grupy kapitałowej i świadczy na rzecz jej spółek usługi obsługi teleinformatycznej. Miesięczne wynagrodzenie spółki oblicza się na podstawie planowanych kosztów usług na rzecz danego podmiotu powiązanego. Wnioskodawca dokonuje korekt „in plus” oraz „in minus” wynagrodzenia, w celu ustalenia rzeczywistych kosztów świadczenia usług. Korekty wynagrodzenia są ujmowane na bieżąco, zgodnie z zasadami ogólnymi wynikających z ustawy o CIT. W opisanych transakcjach realizowanych przez podatnika ustalone zostały warunki, które ustaliłyby ze sobą podmioty niepowiązane.
W związku z opisanym stanem faktycznym wnioskodawca zapytał, czy dokonywana przez niego weryfikacja wynagrodzenia usług polegająca na dostosowaniu bazy kosztowej z kosztów planowanych do kosztów rzeczywistych na podstawie umów z podmiotami powiązanymi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta